top of page

Waloryzacja wynagrodzeń 2024r.Waloryzacja w 2024 wynagrodzeń 12,3% !!!


Premier Mateusz Morawiecki poinformował, po posiedzeniu Rządu: Chcemy, aby nasze służby mundurowe, funkcjonariusze, ale także cała budżetówka, łącznie ze wszystkimi nauczycielami, byli docenieni za swoją ciężką pracę. Dzięki działaniom rządu wszystkie osoby zatrudnione w budżetówce mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Premier przekazał na konferencji, że Minister finansów dyskutuje jeszcze z ministrem obrony narodowej oraz ministrem spraw wewnętrznym i administracji, "od którego momentu będzie ta podwyżka w mundurówkach"

Stanowisko Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność" jest jasne - waloryzacja od 1 stycznia.

Waloryzacja dla sfery budżetowej wyniesie 12,3% dokładnie tyle ile planowana waloryzacja rent i emerytur.


To nie kto inny jak Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ "Solidarność" była krytycznie nastawione do zeszłorocznego porozumienia podpisanego przez inne organizacje związkowe, którego wynikiem była waloryzacja płac o 7,8% w 2023 roku. To właśnie NSZZ „Solidarność” podjęła ciężkie rozmowy w zespole roboczym ze stroną rządową i w wyniku tych rozmów już we wrześniu zostaną wypłacone dodatkowe środki w całej budżetówce w kwocie ponad tysiąca stu złotych na etat. Owszem żadna kwota jednorazowego wsparcia w pełni nie zadowoli wszystkich pracowników budżetówki, ale co ciekawe najwięcej krytyki na dodatkowe środki popłynęło od związków zawodowych, które z entuzjazmem przyjęły niską waloryzację płac na obecny rok. I tak mieliśmy do czynienia z festiwalem hipokryzji, prześmiewcze nazywanie dodatkowych środków „ochłapem plus” jednak im bliżej wypłaty środków tym większe zainteresowania rozdysponowaniem pieniędzy przez organizacje związkowe, które nie dołożyły palca, aby pozyskać chociaż grosz do tej puli.

W tym roku nasza organizacja negatywnie opiniowała założenia do budżetu zakładające wzrost płac w budżetówce na poziomie 6,6% w 2024 roku. Stanowisko przedstawione w Radzie Dialogu Społecznego było od początku niezmienne 20% wzrostu wynagrodzeń. W związku z brakiem porozumienia z pozostałymi stronami w RDS realne było wprowadzenie pierwotnie zakładanej waloryzacji na poziomie 6,6% dlatego też wczorajsze propozycje Premiera Mateusza Morawieckiego o przyszłorocznej waloryzacji na poziomie 12,3% oceniamy jako pozytywny krok w dobrym kierunku. Cieszymy się, że wspólna praca przedstawicieli Rządu RP i NSZZ „Solidarność” zaczyna przynosić pozytywne efekty i liczymy na kontynuację tego dialogu czego efektem będą kolejne środki przeznaczone dla służb podległych MSWiA.

Z całą stanowczością należy podkreślić, że NSZZ „Solidarność” jest organizacją stabilną w swoich żądaniach, tak w zeszłym roku jak w obecnym jasno stoimy na stanowisku 20% wzrostu płac. Już jesienią zeszłego roku spadła na nas fala krytyki, że nasze postulaty są nierealne w tym 20% po czym środowiska nas krytykujące w trakcie trwania roku budżetowego do zaakceptowanych przez siebie 7.8% żądają dodatkowych 20% co jest absurdalne.

Pomimo ogłoszenia sukcesu przez NSZZ Policjantów i inne związki zrzeszone w FZZ, przedstawiciele NSZZ „Solidarność” będą w dalszym ciągu domagać się od strony rządowej i od poszczególnych ministrów wygospodarowania kolejnych środków na podwyżki jeszcze w 2024 roku.

Podsumowując poniżej przedstawiamy prognozowany wzrost płac na poszczególnych grupach zaszeregowania, który jasno pokazuje, że planowany wzrost płac jest znacznie poniżej wzrostu płacy minimalnej w przyszłym roku. Decyzja Rządu zaprezentowana przez Premiera Mateusza Morawieckiego o waloryzacji płac z początkowych 6,6% do poziomu 12,3% jest pozytywnym sygnałem, że politycy widzą trudną sytuację kadrową, dlatego z optymizmem oczekujemy na kolejne spotkania z przedstawicielami Rządu.* Powyższe kwoty są kwotami brutto. Do powyższych kwot należy doliczyć wzrostu wysługi, również w kwocie brutto. Od powyższych kwot po odjęciu podatku dochodowego i zaliczki na składkę zdrowotną otrzymamy realny wzrost uposażeń.

Comments


bottom of page